Tilbagebetaling af SU


Økonomistyrelsen administrerer SU-lån og statsgaranterede studielån under ordinær tilbagebetaling samt tilbagebetaling af for meget udbetalt SU.


Nyheder

NemID - ny digital signatur

Med NemID kan du logge på enhver computer med din nye digitale signatur.
Har du en netbank, vil du automatisk modtage den nye NemID via din bank.

Du kan selv bestille NemID her.

Vil du vide mere om NemID, kan du finde yderligere information, vejledninger og spørgsmål/svar her.

Der findes særlige regler for bestilling af NemID for udenlandsdansker, som du kan finde her.

Sikker kommunikation med digital signatur

Modtager vi en e-mail fra dig, som ikke er sendt krypteret med digital signatur, vil du modtage svar på din henvendelse pr. brev til din folkeregisteradresse. Dette er gældende, hvis vores svar indeholder fortrolige oplysninger.


Krypteret e-mail med digital signatur til Økonomistyrelsen

Vi anbefaler, at du sender din e-mail krypteret med digital signatur til Team Studielån.

Find flere oplysninger her og vejledning hos DanID
Find vores certifikat her - søg på studielaan@oes.dk

Læs mere om it-sikkerhed på http://www.it-borger.dk/


Krav om for meget udbetalt SU - brev fra SUstyrelsen

SUstyrelsen sender i april og maj 2010 breve til studerende, som har tjent for meget ved siden af SU'en - de såkaldte indkomstkontrolkrav (IK-krav).

Har du spørgsmål til kravet eller ønsker at klage over kravet, skal du kontakte SUstyrelsen på tlf. 3326 8620 eller e-mail fm@su.dk

Har du spørgsmål vedrørende tilbagebetaling af kravet, skal du kontakte Økonomistyrelsen på tlf. 3392 8102 eller e-mail studielaan@oes.dk

Betaler du ikke kravet inden betalingsfristen, vil du den efterfølgende måned automatisk få en afdragsordning hos Økonomistyrelsen. I brevet fra SUstyrelsen kan du bla. finde information om betalingsfristen, afdragsordningen og det beløb, du skal betale om måneden.

Du kan benytte vores selvbetjeningsløsning på www.borger.dk/su-laan, hvor du logger på med digital signatur.

Du kan læse mere om kravene på SUstyrelsens hjemmeside www.su.dk


Gå til borger.dk/SU-laan, hvis du vil: 


     • Ændre i din tilbagebetaling inden for visse rammer
     • Hente opgørelser over dit SU-lån, FM-krav eller Statsgaranterede studielån
     • Se kontoudtog og årsoplysninger.


Du kan også gå direkte til login med digital signatur på borger.dk >>



Her på siden kan du finde informationer om tilbagebetaling af:  


     •  SU-lån (STL) >>
     •  For meget udbetalt SU (FM-krav) >>
     •  Statsgaranterede studielån (STB) >>